Aktualności

Ucz się mądrze – z czego przygotowywać się do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką i radcowską, żeby oszczędzić czas i energię?

Niezależnie od tego, na którą aplikację postanowisz zdawać, nauka do egzaminu wstępnego jest tak samo wymagająca. Podstawą jest przyswojenie tekstów ustaw znajdujących się na wykazie aktów prawnych Ministerstwa Sprawiedliwości obowiązujących podczas egzaminu adwokackiego/radcowskiego. I tu pojawia się pierwsza trudność: Jak poradzić sobie z nauką około 50 ustaw?

Z pomocą przychodzi nowa publikacja C.H.Beck, która zawiera starannie wyselekcjonowane fragmenty aktów prawnych, które stanowiły podstawę do tworzenia pytań egzaminacyjnych w latach 2010-2024. W książce nie zwarto tekstów traktatów unijnych (proponujemy od razu zrobienie testów z tych aktów, które znajdują się na portalu testy-prawnicze.pl) oraz ustaw, z których nie zadano pytań od kilku lat. W opracowaniu znajduje się także statystyka pytań z poszczególnych ustaw z ostatnich 14 lat.

Strony książki zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie oszczędzać czas i energię podczas nauki. Treści artykułów, będących fundamentem pytań i odpowiedzi, zostały oznaczone na szaro. Opracowane w ten sposób teksty ustaw umożliwią skoncentrowanie się na najważniejszych zagadnieniach. Na marginesach, w kółkach, umieszczone są liczby wskazujące, ile razy padło pytanie dotyczące konkretnego artykułu. Pytania egzaminacyjne często się powtarzają, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na te, które były przedmiotem egzaminów w poprzednich latach.

Podczas egzaminu wstępnego jest około minuty na jedno pytanie, więc warto szlifować też umiejętności rozwiązywania testów. Dlatego publikacja „Teksty ustaw z zaznaczeniami” zawiera bezpłatny miesięczny dostęp do testów online pozwalający ćwiczyć i sprawdzać wiedzę przez rozwiązywanie zadań z lat poprzednich.

https://www.ksiegarnia.beck.pl/22596-egzaminy-wstepne-2025-teksty-ustaw-z-zaznaczeniami-aplikacje-adwokacka-i-radcowska-dostep-do-testow-online

Ważna jest też organizacja i plan nauki. Warto rozpocząć przygotowania wcześniej i stworzyć realistyczny harmonogram nauki. Jeśli nie chcesz tracić czasu na samodzielne dzielenie materiału na mniejsze sekcje i przypisywanie czasu potrzebnego na przyswojenie każdej z nich, możesz skorzystać z gotowego Planera nauki dla osób przygotowujących się do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką i radcowską.

https://www.ksiegarnia.beck.pl/22597-planer-egzamin-wstepny-na-aplikacje-adwokacka-i-radcowska-2025

Czym jest Planer?

– to gotowy plan nauki rozpisanej na 3 miesiące, po 4–5 godzin dziennie

– zawiera część obowiązkową (co trzeba koniecznie przeczytać) i dodatkową (pomocną, gdy nie rozumie się konkretnego zagadnienia)

– podpowiada jak prawidłowo się uczyć, które opracowania i ustawy czytać oraz jak sprawdzać wiedzę